Návod jak udělat, aby bylo možné mít na disku více libovolných operačních systémů nezávisle na sobě.

Aktuálnější verze tohoto návodu - z důvodů snadnější aktualizace je na wiki.volejlevne.cz

Stává se vám někdy, že vaše Windows jsou čím dál pomalejší a pomalejší a padají častěji a častěji? A vy uvažujete o přeinstalování? Tento návod vám umožní mít na jednom počítači Windows několikrát nezávisle na sobě. Když se začnou hroutit jedny Windows, prostě začnete používat ty další ... :)

Přesněji návod jak mít na jednom disku až 3 krát na sobě nezávislé Windows(libovolné) + libovolný počet instalací Linuxu. Místo těch tří Windows může být libovolný jiný operační systém, ale bohužel jiný se nepoužívá. Je takto možné si jedny Windows vyhradit na hry a experimentování, druhé na práci a třetí např. pro jiného člena rodiny ...
Celý postup se skládá z několika relativně jednoduchých kroků, které jsou očíslovány a popsáni níže:

 1. Vytvořím si bootovací disketu, kam si nahraji svoje pomocné programy. (partition magic, Ranish partition Manager, Osloader,Norton Ghost) Freewarové a volně šiřitelné programy, jsou stáhnutelné zde:
 2. Nabootuji pomocí mé bootovací diskety a užitím programu partition Magic, nebo freewarové programu Ranish partition Manager, rozdělím disk tak, aby měl 3 primary partition + extended partition. Extended partition potřebuji k tomu, abych mohl mít libovolný počet logických disků. Já osobně jsem si je pojmenoval primary partitions takto: "PRVNI, DRUHY a TRETI". Do každé "primary partition" pak budu schopen nainstalovat jiný operační systém. Všimněte si, že jedna z těch primárních partition má ve sloupečku Status napsáno Active. Ta která s oněch tří "primary partition" je označená jako Active určuje, z kterého primary partition se bude bootovat - který operační systém se nám nabootuje. Je to opravdu tak jednoduché. Označit některou z těch tří partitions můžeme libovolným programem. (partition magic, Ranish partition Manager, fdisk) . Doporučuji si jeden z logických disků vyhradit pro osobní data, aby tak data byla oddělena od operačních systémů i programů. Linux je možné nainstalovat na libovolné místo(jak do primary partition tak na logický disk), proto je lepší mu vyhradit jen logický disk, aby nezabíral místo Windows.

  Partition Manager
  Takhle vypadá rozdělení mého 40 GB, disku v programu PartitionMagic. Pokud budete chtít mít nainstalován i Linux, myslete na to, že Linux má rád zvláštní disk pro swapování. (133MB-512MB úplně stačí) Pokud hodláte mít nainstalovaný linux vícekrát jedna swapovací partition stačí.(což jsem v době kdy jsem si rozděloval disk nevěděl)
  • Poslední logický disk by měl být vždy typu FAT32.(nevim proč)
  • Formátování disku pomocí PartitionMagic, je velice zdlouhavý proces.(aspoň u té starší verze co jsem měl k dispozici byl) Je tedy dobré si to naplánovat přes noc, nebo alespoň přes oběd .... atd. Nebo použijte mnohem rychlejší freewarový Ranish Partition Manager s obrázkem níže. Pokud přerozdělujete již používáný disk, nezapomeňte si vše zálohovat ...
  • Partition Magic se vám bude snažit tvrdit, že pro bezpečný chod Windows je nutné mít označené ostatní primary partitions jako hidden (schované), takže k ním nebudete mít přístup z aktivního operačního systému. Není to pravda.(píší to v návodu k OSLoaderu)


  Přestože onen Ranish Partition Manager při porovnání s Partition Magicem vypadá nepřehledně a hloupě, dovede, jak už to u freewarových nebo open programu často bývá i víc než drahý Partition Magic. Pohybovat se lze šipkami a pro výpis možných horkých kláves zmáčknout F1. Všimněte si, že zde místo Slůvka "active" je šipečka ">". Veškeré změny na disku se provedou až nakonec před opuštěním programu, po řádném potvrzení, takže není třeba mít strach. Na rozdíl od programu Partition Magic pracuje velmi rychle. Na obrázku nejsou vidět všechny mé logické disky, protože se nevlezli na obrazovku. Šipkou dolů, by se však i na ně dalo snadno kouknout.


 3. Označím jednu z těch tří primary partition jako active a do ní pak nainstaluji libovolnej systém. Systém se automaticky začne instalovat do té "primary partition", která je označena jako aktive. Označit "primary partition" jako active mohu libovolným programem. (partition Magic, Ranish partition Manager, fdisk)
 4. Bod 3 opakuji i pro ostatní "primary partition" a jiné (stejné) operační systémy. Pokud chci mít jeden stejný systém na mém počítači vícekrát stačí, když jej nainstaluji jen jednou a pak jej můžu naklonovat např. pomocí Northon Ghost, který bohužel není freeware. Zdá se, že jak Partition Magic, tak Ranish Partition Manager nabízí kopírování celých partition. Partition Magic mi to však v kritickou chvíli odmítl a Ranish Partition Manager jsem nezkoušel. Rozhodně bych ale doporučil si sehnat nějaký program, pomocí kterého můžete udělat image celého disku a pak přeinstalaci kdykoli později provést v pěti minutách. (četně programů a ovladačů) Mějte ovšem na pamětí, že než začneme kopírovat image do nějaké partition musíme ji označit jako aktivní v případě, že partition partition z které jsme image vytvářeli byla aktivní v době vytváření image. Pokud by jsme tohle nedodrželi měli by jsme totiž pak aktivní "primary partition" dvě. Což samozřejmě není možné. Ovšem i pokud se vám tohle stane, tak předpokládám, že OSLoader si s tím poradí. Stejně tak Ranish Partition manager. Nicméně Partition Manager má tendenci se z toho zbláznit. :)
 5. Nabootuji z mé bootovací diskety a spustím instalaci OSLoaderu spuštěním souboru setup16.exe. Dále jen potvrdím, že chci nainstalovat a odsouhlasím vytvoření odinstalovávacích informací. Vše je hotovo. Při spuštění počítače budu mít na výběr, který operační systém chci spustit.
 6. Pokud kdykoli v budoucnu budu chtít doinstalovat, nebo přeinstalovat další systém postup opakuji od bodu 3 s tím, že musím znovu nainstalovat i OSLoader.
 7. Jsou celkem tři různé způsoby jak bootovat do systému Linux.
 8. Pokud používáte šuplík pro přenosné hardisky, zcela jistě se vám bude hodit rada, jak udělat, aby po vložení disku do šuplíku se vám neposunulo označení všech logických disků. Ve Windows XP stačí jen nastavit někde v menu. Pro Windows 95,98 a Me, existuje speciální suprový freeware prográmek, který vám tohle umožní. (Můžete mít tak např. CDROM pod písmenkem X. :) Lze jej stáhnout zde .
 9. Pokud chcete zálohovat a nebo naklonovat celý funkční linuxový systém, není nic jedno dužšího. Celý lze zkopírovat příkazem cp -a /zdroj/* /kopie/ .
  Někdy se také říká, že by mělo stačit zazálohovat jen některé adresáře jako např. /home/* /etc/*, ale pokud byly nějaký potíže při instalaci, které se vám nechce opakovat je lepší si vytvořit funkční klon, nebo zazálohovat linuxový systém celý. Lze též snadno vyrobit z celého systému jeden velký tar archiv. Klon systému vyrobíte zkopírováváním na jiný disk (počítač), nebo jen jiný oddíl disku. Předpokládám, že kopíruji v jiném systému, než který kopíruji, aby se nekopírovaly různé mounting pointy jako např. /cdrom/ . K tomu postačí minimální systém jen s funkčním programem cp nebo tar. Je také možné vypnout kopírování namountovaných oddílů direktivou -x (pak tedy cp -ax /* /system2/), ale v mém případě mi direktiva x správně nefungovala, nejspíš kvůli automatickým mountování, které používá Mandrake. Po překopírování je nutné nainstalovat, nebo pozměnit konfiguraci GRUB (bootovací parametry je možné editovat i při samotném bootování), a může být také nutné upravit soubor /etc/fstab, tak aby se namountoval správný oddíl disku jako root (/).
  K vypsání namountovaných disků a oddílů a volného místa slouží příkaz df, k pozměnění rozdělení disku lze použít cfdisk.(má vlastní textové uživatelské prostředí) Naformátovat partition na ext3 (nejpoužívanější souborový sistém pro linux) je možné např. příkazem mke2fs -j /dev/hda3 . To -j znamená journaling - rozdíl mezi ext2 a ext3.

  Záloha celé linuxové partition, která je namountovaná v /mnt/hda7:
  cd /mnt/hda7
  tar -cvfz /cesta/k/zaloze/zalohaDebianu020805.tgz .
  Všimněte si tečký na konci - znamečí že se do archívu má dávat aktuální adresář. Je dobré jít na oběd než se to udělá. Obnovu mohu provést na prázdný namountovaný disk /dev/hda3 následnovně:
  cd /mnt/hda3 tar -xvzf /cesta/k/zaloze/zalohaDebianu020805.tgz
  Poznámka: Tímto způsobem je možné klonovat již nakonfigurované linuxové servery. Linux by se měl v pohodě vyrovnat s novým hardware. Jediný co je potřeba ještě dodělat, je doinstalovat zavaděč GRUB. Viz domovská stránka projektu GRUB.
  Odkazy
  Klonování linuxu .
  Klonování celých hradisků a oddílů v linuxu - moc dobré .
  Záloha linuxu .
  Partition image- podobný programu Northon Ghost - dovede dělat zálohu a klonovat celé partyšny, jediná zatim zjevná nevýhoda, že podpora NTFS je jen experimentální. Lze tedy použít i pro Windows.
  O tom jak pomocí linuxových nástrojů provést zálohu MBR (programem dd a rovněž zálohu rozdělení disku(programem fdisk) je na této stránce dole. (prý ne vždy se povede záloha, ale obnovení by mělo jít vždy ..) Napište jakou máte zkušenost ..
  Zkušenost:Stáhnul jsem si CD s živou distripbucí obsahující partimage, ale nechtělo to nabůtovat, zatuhlo to při autoedetekci hardwaru ... Ach jo.

  Víte že z Windows můžete přistupovat na ext2 nebo ext3 linuxu? Stačí si jen stáhnout a nainstalovat zprávnej ovladač
 10. Instalování ­ Windows do linuxu.

  Zpusobu jak nainstalovat Windows do Linuxu je vice, ale zdarma je Open Source Qemu . Zpomaleni je 5 az 10 nasobne. Je mozne priinstalovat Qemu akceleratoĄr, ktery zrychli rychlost na 50-100% vykonu. Qemu akceleratoĄr neni Open Source, ale je take zadarmo. O způsobech jak provozovat pod Linuxem windows je věnována tahle stránka na wiki levného volání. Zdá se že v současnosti nejlepší způsob je použít vmplayer (freeware verze vmware).

  Odkazy:
  strucny navod v anglictine
  clanek v cestine na rootu
  navod pro Suse 10.0
  domovska stranka qemu
  prispevek v ceske wikipedii

Na mou hlavní stránku se dostanete zde . Volejte přes internet levně do colého světa díky linuxu - volání pře internet do zahraničí

volání do zahraničí, volání ze zahraničí

Kvůli americkým spamerům fór bylo přispívání do diskuze ukončeno.lama, 31. 01. 2006, 08:30:59
funguje!!
code, 8. 10. 2005, 13:24:26
http://www.linuxexpres.cz/index.php?show=001053002026 mozna tip
zdenek, 7. 10. 2005, 12:34:20
adresa k pripadne odpovedi jak nahrat vicero systemu na disk prosim poslat na aabc100@seznam.cz
dekuji


zdenek , 7. 10. 2005, 12:30:59
Potrebuji mit na jednom pocitaci nasledujici OS:
Windows 98 ceska verze, Windows XP Ceska verze, Windows XP anglicka verze,LINUX.
Mam k dispozici dva disky 12 a 12 GB, bohuzel vzhledem k starsimu motherboardu musim bootovat pouze mensiho disku, vetsi je pripojen k prvnimu pres radic.
Vedel by nekdo spravnou odpoved ?


ROSI, 25. 09. 2005, 19:12:59
ZROVNA S TÍM BOJUJU A NEMÁM TUŠENÍ CO Z TOHO VYLEZE...POTŘEBUJU DOS, W95,98 A 2K.
bob57_cz, 23. 08. 2005, 02:00:15
Číst linuxové FS lze pomocí pluginu v totalcmd.
Jana, 22. 08. 2005, 20:23:08
Při instalaci Xp na sekundární disk, woknous sahnul na primarni disk puvodne 120 G NTFS a prdnul tam 31 G FAT 32 a par systemovych souboru. Je nejaka sance precist ten puvodni disk s NTFS systemem?
Roman, 8. 07. 2005, 22:42:24
Mám disketu na které mám volkova a cd s os windows98,mohl byste mě někdo poslat návod, jak nainstalovat os na nový hdd.
Mar, 23. 06. 2005, 20:33:06
Jednou sem si takhle hrál: Mám dva disky (10GB - windows a osmdesátku s hrama a programama). Xpéčka mě jednou docela nasr... a rozhodl jsem se nainstalovat Mandrake Linux 9. 0 Instalace byla úspěšná, ale všechny data na tý 80 a vlastně celej ten disk jaksi podle Windows neexistuje...
Přitom na 50,1% vím, že těch 5GB her a programů zůstalo zachováno.

Danny, 16. 03. 2005, 07:04:30
Já mám zase jiný problém, mám na 1 disku 2 windowsy a jeden potrebuju vymazat, jelikož mi kvůli tomu špatně funguje graficka karta. Nikde ho nemůžu najít a při zapnutí se mě to zeptá, jaký chci vybrat. Diky D.Zdanovec@seznam.cz
Lucas, 10. 02. 2005, 21:29:32
P.S.: Windows nainstalovat umim, potrebuju hlavne veci o instalovani toho XOSL a dalsich kravin okolo toho.
Lucas, 10. 02. 2005, 21:24:00
Potreboval bych nejaky podrobnejsi navod, jak nainstalovat na PC druhy OS, konkretne Windows 98 SE, kdyz uz tam mam XP Pro a 2 harddisky (Win98 bych instaloval asi na ten druhy, nechce se mi zbytecne rozdelovat 1 disk na casti). Nechtel bych totiz nic zkazit, jako bootmanagera bych pouzival XOSL, ktereho tam jeste nemam nainstalovaneho (instalace XOSL se bojim nejvice - kdyz tam mam XP, tak tam samozrejme nemam zadny DOS = pojede to?, nebo si tam nejaky ten DOS mam installnout?). Diky - mail: Lucas01@centrum.cz
Adam Bednar, 5. 01. 2005, 10:30:43
Mam nejdrive zhodit disk ..potom rozdelit na 3 partitions na jeden hodit windows potom nainstalovat XSOL a potom tam hodit linux ..a tu posledni paritions si nechat na data diky ..odepiste prosim na ad.be@centum.cz
Jeremy, 31. 12. 2004, 10:11:34
Dobrý den,mohl byste mi někdo poradit s převodem videa na mp4??Koupil jsem si do svého PC TV kartu.Chtěl bych jí využít a občas si něco nahrát,ale video zabírá strašně moc místa na disku a já bych ho chtěl zmenšit na minimum,ale aby bylá aspoň průměrná kvalita.Předem díky,pokud mi můžete poradit tak se ozvěte na mail jjeremy@centrum.cz
MIRKA, 25. 11. 2004, 10:15:13
JSEM JEŠTĚ PANA CO MÁM DĚLAT MÁM ZMĚNIT OS NEBO CO
radek , 25. 11. 2004, 10:13:00
CHTĚL BYCH NAFORMÁTOVAT HARDISK ALE NEVÍM JAK MŮŽETE MI POMOCI RADEKVLASTNIK@SEZNAM.CZ DĚKUJI
Blue, 13. 11. 2004, 20:14:11
Diky moc za clanek je velice podnetny, skoda, ze to nema pokracovani treba s tim GHOSTEM.
Míla, 15. 10. 2003, 18:37:53
Obsahově podnětný článek, ale zdá se že autor buď neumí česky (ani anglicky), nebo je nevidomý a ještě tělesně postižený, jinak si to vysvětlit nedovedu, protože TOHLE normální člověk nemůže napsat.

Petr Ďuriš, 10. 05. 2003, 22:07:16
Dobry vecer.Prosim o radu.Koupil jsem si novy notebook 1.2ghz a nejde mi tam nainstalovat zadny operacni system nez winWP Home ktere jsem k nemu dostal,Chtel jsem si tam dat win 98 a XP ale nejde tam nic.Uz nevim na koho se obratit pokud nekdo muzete tak poradte na duris.petr@seznam.cz Dekuji.Petr

4477, 20. 03. 2003, 21:38:42
Tento článek se přesně hodí uživatelům OS Windows,kteří chtějí vyzkoušet OS Linux,ale nemohou si to dovolit pro jeho neznalost a potřebují ještě OS jim dobře známý pro praktické používání.

M.Janík, 12. 03. 2003, 08:27:32
Poraďte, kde sehnat češtinu na Partition Magic v.4

Petr, 11. 03. 2003, 08:53:17
Ranish partition Manager mi sice disk rozdělil, ale windows na nich nešlo nainstalovat. Možná je nutné po rozdělení nejdřív naformátovat každý disk zvlášť (systémově) což jsem neprovedl. Po rozdělení partition magicem funguvalo všechno OK. (Partition magic totiž formátuje při rozdělování, což bude nejspíš ten důvod proč mu to tak hrozně dlouho trvá) Pro ty co nemají k dispozici partition magic bych asi doporučil si pořádně pročíst návod k OSLoaderu a Ranish Partition Manageru.

Admin, 11. 03. 2003, 07:15:17
Divil jsem se, že mi sem dlouhou dobu nikdo nic nepíše, a teď jsem zjistil, že mi to nefunguje :((. Tak se omlouvám, nyní už můžete psát ...


Valid HTML 4.01!
Počet návštěv na této stránce od 14.02.2003 :55396